Húzzunk kesztyűt és pakoljunk el minden felesleges lomot a kertből. A kullancsok szeretnek megbújni és a nyílt felületen nem találnak rejtekhelyet.
Gereblyézzük össze a lehullott lombot. A kullancsok megbújnak a levelek alatt, téli menedéket is találnak. Az összehúzott levélhalmokban is áttelelnek, úgyhogy a kullanccsal súlyosan fertőzött helyeken a leveleket érdemes zsákokba pakolni és elszállíttatni. Sajnos a komposztálás sem pusztítja el a kullancsot.
Két előnnyel is jár, ha sűrűn nyírjunk füvet. Egyrészt kevesebb bújóhelyet hagyunk a kullancsoknak a rövid fűben, másrészt több napfény jut a talajra. A nap szárítja a talajt, a kullancs viszont a nedvességet kedveli.
Ha kertünk erdő vagy mező szélén van, érdemes az onnan bekerülő kullancsok ellen külön védekeznünk. Ha a kerítésünkkel párhuzamosan fél méternyi fakérget vagy murvát szórunk, akkor azzal megszakítjuk a növényzetet. A kullancsok nehezebben jutnak át a napsütésben felmelegedő, száraz felületen, mint a füvön.
A kullancsokat kutyáink, macskáink hordozzák, de terjesztik őket a sünök, apró rágcsálók és ragadozók is. Ha a kerítésünk megakadályozza a kisállatok mozgását, akkor a kullancs nehezebben és lassabban terjed.